O točitých schodech zpívá hezkou humornou písničku Luděk Sobota, možná ji znáte, popisuje, jak se se svou milou vypravil na Petřínskou rozhlednu a společně vystoupali po schodišti až k vrcholové vyhlídkové plošině. Točité schody jsou typickým stavebním prvkem většiny vyhlídkových věží a zhotovují se tu z betonu, ze dřeva, z kamene či z oceli. Společným znakem tohoto prostředí je především úzký půdorys, a právě o něm bychom se rádi zmínili v souvislosti s výstavbou točitého schodiště ve vašem domě.
Představte si, že jste zdědili po rodičích anebo převzali od nich do užívání a starostlivosti o údržbu objektu rodinný dům, a že jste si vytyčili za úkol rekonstruovat podkroví nebo jej vystavět z půdních prostor. V současné době vede na půdu jen provizorní žebřík v poměrně úzkém půdorysném koridoru. Jak to provést, abyste nemuseli stavět dlouhé a široké schodiště, které by zabralo v horních prostorách zbytečně mnoho místa? Jednoduše – v místě stávajícího žebříku necháte vztyčit točité schody.
Tubus točitých schodů bude za jistých okolností připomínat rozhlednu a vám bude stačit k přístupu do podkroví přibližně pouhý metr čtvereční půdorysné plochy. Výhodou točitého schodiště je i možnost protáhnout jej do více pater současně, to znamená, pokud s nimi chcete vstupovat do suterénu nebo do dalších pater, není to problém a lze to řešit v konzultaci se stavební firmou.
Na jedinou věc vás však chceme předem upozornit, a tou je problém při stěhování a přenášení větších břemen. Nemusíte tudy projít se starožitnou skříní, s chladničkou, pračkou, myčkou nádobí a dalšími velkými elektrickými spotřebiči a předměty. Pamatujte na to, abyste si zajistili dispozici obytných prostor tak, že se tomuto problému vyhnete například rozebíratelným nábytkem, malou přenosnou chladničkou, pračkou umístěnou v přízemí atd.