Pokud jste někdy navštívili banku, určitě vám bankovní poradci někdy nabízeli nějaké produkty, které by měli ochránit vaše peníze před ztrátou hodnoty. Možná jste si říkali, co to je za blbost? Pokud si na účet uložím tisícovku, budu tam mít tisícovku i za rok. Ale tak to úplně není. Peníze se totiž časem znehodnocují.
Jak? Za všechno může inflace. Inflace, slovo, které se v posledních letech skloňuje všude. V médiích, na internetu, mezi politiky i mezi běžnými občany. Za poslední roky totiž narostla na takové procento, jaké si nikdo z nás nepamatuje. Je to vliv toho, že nejdříve přišla pandemie koronaviru, která na nějakou dobu naprosto ochromila ekonomiku, a když se svět začal vzpamatovávat, přišel der v podobě napadení Ukrajiny ruskými vojáky. I to citelně zasáhlo naši ekonomiku.
A tak začala inflace stoupat. Všechno se začalo zdražovat. Energie, potraviny, pohonné hmoty, dopravné, nájmy, ceny nemovitostí. A naše peníze se znehodnocují.
Pokud jste si před tímhle vším uložili na účet tisícovku, ano, stále ji tam najdete. Ale problém je v tom, co si za ní koupíte. Zatímco před čtyřmi lety jste si za tisícovku mohli koupit celkem dost věcí, dnes si koupíte jen zlomek toho, co předtím. Tím, jak se všechno zdražilo, peníze ztratily na hodnotě. A proto vás banky neustále upozorňují, abyste chránili své peníze před inflací.
Pokud si je totiž uložíte například na spořící účet, zhodnocují se vám tam. Procento, kterým se zhodnocují není velké. Většinou je to něco málo kolem 4 %. Ale i to je lepší než nic. Některé banky vám nabídnou i spořící účet se 6 %, a to už opravdu stojí za pozornost.
Další možností, jak své peníze zhodnotit, jsou investice. Nemusíte se bát velkých ztrát, existují i jisté investice pro ty, kteří jsou spíše konzervativní a neradi riskují. Ale samozřejmě, čím větší risk, tím větší výdělek.